انتشار سروده های فخرالدین سورتیچی
5 خرداد ماه 1391

دیوان اشعار "فخرالدین سورتیجی" با نام "لاله های خیال"منتشر شد. در این مجموعه ، اشعاری به فارسی و گویش مازندرانی با زمینه های میهنی و ... به چاپ رسیده است. این مجموعه اشعار توسط انتشارات شلفین و در شمارگان 1000 نسخه به زیور طبع آراسته گشته است.


فخرالدین سورتیجی از یاران دیرگام حزب پان ایرانیست در هشتم خرداد 1310 خورشیدی در شهر ساری زاده شدند. تحصیلات خود را در دبستان دانش، دبیرستان پهلوی و دبیرستان مروی پی گرفتند. پس از پایان دوران دبیرستان،به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه یافتند و از محضر اساتیدی چون عبدالعظیم قریب، جلال الدین همایی، بدیع الزمان فروزانفر، ابراهیم پورداوود، دکتر محمد معین، دکتر ذبیح الله صفا، دکتر پرویز ناتل خانلری و دکتر صادق کیا بهره بردند.
 
 
ایشان پس از پایان تحصیل به تدریس در دبیرستان های مختلف پرداختند و در خرداد 1339 سالنامه ی فرهنگ ساری را چاپ و منتشر کردند. در همین دوران از سوی وزارت آموزش و پرورش مامور تدوین چند کتاب درسی دوره ی ابتدایی و سه ساله ی نخست دبیرستان در استان مازندران شدند. پژوهش هایی در زمینه «پیشینه جشن نوروز» و «مهرپرستی» از دیگر آثار ایشان در این زمان است. در مهر ماه 1370 نیز بازنشسته و در سال 1382 «انجمن ادبی تبرستان» را منتشر کردند که همچنان دایر است. فخرالدین سورتیجی در همه ی این سال ها از یاران کوشای حزب پان ایرانیست بوده اند.

 

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
درود بر سروران پیشکسوت و گرانقدرمان چونان سرور سورتیچی که به ما می اموزند براه نهضت و حزب ماندن و به بیراهه ها نیفتادن وایستادن و سخت کوشیدن و نیاسودن را .
زارع
    
 
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 22 دي 1399