آقای مرسی قبای فرعونی به تن کرده
منوچهر یزدی
17 آذر 1391

آنچه در مصر میگذرد قابل پیش بینی بود و ما مدتها قبل چهره زمستان سرد و خشنی که فراروی بهار عربی قرار دارد را به تصویر کشیده بودیم ... زیرا قراین حاکی از آن بود که بهاری در کار نبوده و نیست . از تونس تا یمن و از لیبی تا مصر و سوریه را با وعده دموکراسی و آزادی درهم ریختند و نا مش را بهار عربی گذاردند . آنها که طراح این پروژه بودند و ما که این بازی را از سر گذرانیده بودیم میدانستیم، جمعیت اخوان المسلمین و فرق سنی و سلفی که پرچمداران انقلاب بودند نه دموکراسی را میشنا سند و نه به قواعد بازی آشنایند .. !
آقای البرادعی هم که یکی از چهره های سکولارو انقلابی مصر بشمار میرود خود میدانست که آزا دی های سیاسی را با خشونت دینی و به رهبری گروه اخوان الصفا نمیتوان بدست آورد ، اما چون هدف سرنگونی نظام حکومتی مبارک و ایجاد بحران در مصر بود به امید آن که از نمد انقلاب ، کلاهی برای ایشان هم دوخته شود به میدان آمد وکراواتش راگشود و مهندس بازرگان وار ، در کنار جمعیت میدان ا لتحریر راه پیمایی کرد و آ برویی به سیل خروشان و بی هویت شورشیان بخشید و آزادیخواهان واقعی را هم فریب داد .
فرمان از اسمان صادر شده بود ، چپ و راست – مذهبی و لا مذهب – روشنفکر و لات – زندان بانان و زندانیان فراری – بیکاران و کارمندان همه با هم راهی خیابانها شدند تا احوال مبارک را نا مبارک کنند وخود بر سریر قدرت بنشینند .
دکتر مرسی هم که در امریکا مشاغلی داشت همانند دکتر ابراهیم یزدی خودمان سرازیر کشورش شد و با همت برادران اخوان المسلمین و با عبور از نیروهای روشنفکر دانشگاهی و سکولار و ارتشی و ملی بر کرسی ریا ست جمهوری نشست ولی از آن جایی که ذ ات نا یافته از هستی بخش ، کی تواند که شود هستی بخش ، خیلی زود ماهیت و هویت اش را بر ملا کرد و از راه نرسیده خط بطلان بر بازیهای دموکراسی خواهی کشید و با تکیه برحرارت و شور انقلابیون ، مراکز قدرت را اشغال و با امضای پیش نویس قانون اساسی ، هوس قدرت فرعونی کرد اما بنظر میرسد در مصر هنوز عده زیادی اسیر سحر و جا دوی مردم سالاری دینی نشده اند ... شاید هم از سرنوشت انقلابهای دینی در سایر نقاط جهان در س عبرت آموخته اند و نمی خواهند برادران اخوان المسلمین که در آمریکا دوره مبارزاتی دیده اند بر سرنوشت شان حاکم گردند .
این گونه است که جمع کثیری از مردم مصر که به آینده کشور خود علا قمند ند و از مضرات حکومت های اقتدار گرا آگاهی دارند بپا خاسته اند تا از به قدرت رسیدن د یکتا توری دینی جلو گیری نمایند .
ما امیدواریم آزادیخواهان حقیقی مصر ، روشنفکران و دانشگاهیان و مردمی که سودای وطن بر سر دارند بتوانند با تدبیر و همبستگی ملی و مقاومت در برابر کوتوله های سیاسی که رویای فرعونی بر سر دارند بایستند که این آغاز کار است وهنوز پیاز دیکتاتورها ریشه نکرده و با ان که از سر چشمه آمریکا سیراب شده اند ولی نا توان و متزلزل اند .

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
با درود به آقای یزدی و قلم طوفانی ایشان. ای کاش بجای این مفسرین بیسواد و مزدبگیر صدای آمریکا و بی بی سی که با تمام نیرو تبلیغ آشغالهای اخوان المسلمین را در 2 سال گذشته می کردند، حرفها و سخنان پان ایرانیستها که می گفتند روی کار آوردن اسلام گراها پروژه آمریکا و انگلیس برای گسترش بیشتر بدبختی در خاور میانه است شنیده میشد. اون 2 سال پیش که در نشریه شما و سایت حاکمیت ملت، مطالبتون را می خوندم باورش سخت بود ولی امروز معلوم میشه که سخنان شما درست بود. خداییش زدید تو هدف!
سامان
با درود به شما: کشور ما همیشه از جانب اعراب و ترک ها مورد تهدید بوده و تنها کشور منطقه هستیم که به لحاظ نژادی با اقوام سامی و زرد دارای تفاوت هستیم و باید بر داشته های خود اتکا کرده و سعی در حفظ این خاک داشته باشیم
حسن
    
 
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 22 دي 1399