کنگره آموزشی حزب پان ایرانیست
سیاوش رهایی
15 شهریور 1351

رییس کنگره : سرور دکتر محمدرضا عاملی تهرانی


مکان برگزاری : تهران، تالار کورش


زمان : 15 و 16 شهریور 1351


آرم کنگره : نشان حزب بالای یک ستون همراه با جمله ی " برای جامعه ایران نظمی نو خواهیم ساخت"


شعارهای کنگره : "عدالت اجتماعی، عدالت سیاسی، عدالت اقتصادی" و "سوسیالیسم و دموکراسی بر بنیاد ناسیونالیسم"


گزارش کنگره :
از ساعت 18:10 روز پانزده شهریور کنگره آموزشی با شرکت هشتصد نفر با نواختن سرود شاهنشاهی و خواندن سرآغاز حزبی توسط میترا خسروی (پروین) آغاز گردید. در آغز سرور محسن پزشکپور رهبر حزب ضمن سپاس گذاری از باشندگان هیات رییسه ی کنگره را به ریاست دکتر عاملی تهرانی معرفی نمود و آن گاه دکتر عاملی با قدردانی از افراد شرکت کننده گزارشی از کنگره های حزب که در غرب ایران و رضاییه تشکیل شده بود به اطلاع رسانید و سپس کنگره آموزشی تهران را بزرگ ترین کنگره آموزشی حزب نامید و سپس هدایا و یادبود های شهرستان ها را که به کنگره تقدیم شد بود به باشندگان نشان داد و سپس دوشیزه حنا ظفری از سوی دوشیزگان و بانوان و ابراهیم میرانی از سوی سازمان جوانان و رضا کرمانی از طرف سازمان های خارج از تهران فعالیت های سی و یک ساله ی حزب را ستودند و آن گاه سرور محسن پزشکپور با تشریح فعالیت های حزب، اعمال خلاف قانون دولت هویدا را که باعث عدم تشکیل کنگره حزب گردید سخت مورد انتقاد قرار داد و حکومت مداوم هویدا را فئودالیسم حکومت ها نام برد و سپس از کردهای آن سوی مرز و دیگر هم نژادان ایرانی پشتیبانی نمود و حکومت ملت ها بر ملت ها (مانند چکسلواکی) را محکوم نمود و در پایان اظهار داشت تا آزادی روزنامه خاک و خون از شرکت در هر انتخاباتی خودداری خواهیم نمود. بخش نخست این کنگره در ساعت 20:55 با خواندن هفت پیمان توسط دکتر مسلم علیخانی پایان یافت.


روز دوم :
کنگره از ساعت 8:45 روز شانزدهم شهریور با نواختن سرور شاهنشاهی و خواندن سرآغاز حزبی توسط مهندس شهنواز آغاز گردید. ابتدا مسوول تشکیلات رودسر پیرامون پرورش انسانی و اسلام مطالبی ایراد نمود و سرور شهبازفر قطعه شعری قرائت و آن گاه دکتر عباس روحبخش درباره دموکراسی در بستر ناسیونالیسم سخنرانی کرد و علی زرینه باف از تبریز در مورد موازین دموکراسی در قوانین ایران مطالبی ایراد نموده و مسوولین امر را مورد حمله ی شدید قرار دادند. سپس مهدی صفارپور پیرامون آموزش ملی و مفهوم مدرسه و دکتر هوشنگ طالع درباره ملی کردن سرمایه و محدود کردن سود و مهندس پرویز ظفری درباره مسایل جامعه روستاها در نظام صنعتی سخنرانی نمودند. سپس استراتژی جدید حزب توسط دکتر عاملی خوانده شد که در این منشور به تفصیل در مورد سه اصل پیشنهادی سرور پزشکپور درباره سوسیالیسم و دموکراسی بر بنیاد دموکراسی سخنانی ایراد و خط مشی جدید حزب را به این اصول اعلام نمود و آنگاه سرور محسن پزشکپور ضمن سخنانی از زحمات سرور حسین مصدقی که در راه حزب سلامتی خود را از دست داده تشکر نمود.


قطعنامه کنگره در 5 ماده توسط سرور جعفری مسوول تشکیلات رضاییه خوانده و در پایان هفت پیمان توسط سرور فضل الله امینی خوانده شد و این نشست در ساعت 12:45 پایان یافت.


پیوست :

سخنان سرور محسن پزشکپور در کنگره آموزشی

 

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
کلمات کلیدی :    کنگره    کنگره آموزشی حزب پان ایرانیست    محسن پزشکپور    محمد رضا عاملی تهرانی    مهدی صفارپور    هوشنگ طالع    کنگره حزب    حزب سیاسی    حزب پان ایرانیست    پان ایرانیسم    پان ایرانیست    سیاوش رهایی
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 22 دي 1399