کنگره ششم حزب پان ایرانیست (کنگره ظفری)
سیاوش رهایی
2 خرداد 1350

مکان برگزاری : تهران، خیابان نادری، کوچه شاهرخ - دفتر مرکزی حزب پان ایرانیست


زمان : 2 و 3 خرداد 1350


گزارش کنگره :
پس از مخالفت حزب پان ایرانیست با جدایی بحرین از ایران و استیضاح دولت، کوشش زیادی از سوی دولت هویدا برای جلوگیری از برگزاری کنگره ی ششم حزب به عمل آمد. به همین منظور پیش از برگزاری کنگره از عزیمت بسیاری از اعضای شهرستانی حزب که جهت شرکت در کنگره به تهران دعوت شده بودند ممانعت شد.


رهبری حزب به منظور پیش دستی به این فشارها یک روز پیش از تاریخ رسمی، کنگره ای فوق العاده را تشکیل داد. بدین ترتیب از ساعت 13 روز دوم خرداد 1350 با حضور بیش از یکصد نفر از اعضای حزب کنگره فوق العاده تشکیل و با واگذاری کلیه اختیارات به سرور محسن پزشکپور ایشان را همچنان رهبر حزب دانسته و دکتر محمد رضا عاملی تهرانی را نیز به سمت قائم مقام ایشان انتخاب کردند. سپس شماری از اعضای حزب محل را ترک و شماری نیز شب را در محل حزب ماندند. تلگرافی نیز برای پادشاه فرستاده و از ایشان تقاضای رسیدگی شد. همچنین در این روز از ورود غذا و دیگر وسایل به حزب جلوگیری و درگیری هایی میان برخی از اعضای حزب و نیروهای پلیس رخ داد که به دستگیری دست کم یک تن گردید.


در روز سوم خرداد از ساعت 9 بامداد حدود هزار و پانصد تن از اعضای حزب که برای شرکت در کنگره دعوت شده بودند به تدریج در برابر محل کنگره در خیابان نادری تجمع کردند که پلیس از ورود ایشان به محل برگذاری کنگره ممانعت کرد. متعاقب تلگراف نخست، سرور پزشکپور تلگراف دیگری به پادشاه فرستاده و از ایشان درخواست رسیدگی کردند. اعضای حزب که در بیرون از دفتر حزب تجمع کرده بودند به دستور رهبر حزب برای صرف ناهار متفرق شده و ساعت 3:30 مجدداً تجمع کردند. در این ساعت اعضا به دستور سرور پندار به سوی محل کنگره حرکت کرده که با ممانعت پلیس با ایشان درگیر شده و متعاقب آن چند تن از اعضای حزب دستگیر شدند. پس از این واقعه رهبری حزب دستور بازگشت نمایندگان شهرستان ها به محل های خود را دادند.

این کنگره به پاس قدر دانی از مبارزات سرور مهندس پرویز ظفری که یک چشم خود را در راه آرمان های نهضت و مبارزه با بیگانه پرستان از دست داده بودند به نام "کنگره ظفری" خوانده شد. 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
کلمات کلیدی :    کنگره    کنگره ششم حزب پان ایرانیست    کنگره حزب    حزب سیاسی    بحرین    جدایی بحرین    محسن پزشکپور    محمد رضا عاملی تهرانی    کنگره ظفری    پرویز ظفری    حزب پان ایرانیست    پان ایرانیسم    پان ایرانیست    سیاوش رهایی
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 22 دي 1399