کنگره پنجم حزب پان ایرانیست
سیاوش رهایی
15 تیر 1346

رییس کنگره : سرور دکتر محمدرضا عاملی تهرانی

نواب رییس : سرور دکتر فضل الله صدر - سرور دکتر اسماعیل فریور

منشی ها : سرور کهوایی - سرور حمیدی - سرور کریم پور

مکان برگزاری : تهران، هتل کمودور

زمان : ساعت 9 بامداد 16 تیر 1346گزارش کنگره:
اندکی پس از ساعت 9 ، هیات اعزامی «پارت دموکرات کردستان» آن سوی مرز در میان تشویق خاکستری پوشان حزب وارد محل کنگره شدند و پس از آن سرور محسن پزشکپور رهبر حزب در میان دو قایم مقام خود، دکتر عاملی تهرانی و دکتر صدر وارد کنگره گشتند که در این لحظه سالن کنگره با غریو شادی و فریاد و ابراز احساسات خاکستری پوشان به لرزه درآمد. با نواختن سرود شاهنشاهی و اجرای نیایش حزبی توسط سرور دکتر طبیب کنگره رسمیت یافت. رهبر حزب – که کنگره به دعوت ایشان تشکیل شده بود – طی سخنانی انتخاب هیات رییسه ی کنگره را خواستار شدند. به پیشنهاد سرور دکتر فریور، دکتر عاملی تهرانی با اکثریت قاطع به ریاست کنگره انتخاب شدند و سروران دکتر صدر و دکتر فریور با اکثریت قاطع به سمت نایب رییس اول و دوم کنگره انتخاب شدند. سروران کهوایی، حمیدی و کریم پور نیز به پیشنهاد سروران دکتر طالع و صفار پور به سمت منشی برگزیده شدند.


رییس کنگره (دکتر عاملی تهرانی) ضمن سخنانی نقش رسالت ملت ایران و مفهوم رستاخیز شاهنشاهی ایران (پان ایرانیسم) را برای باشندگان تشریح نمودند. سپس ریاست کنگره نخستین قطعنامه ی حزب را مطرح کردند. نخستین پیامی که در کنگره قرائت شد پیام آقای ملا مصطفی بارزانی رهبر پارت دموکرات کردستان به کنگره ی پنجم حزب بود که توسط آقای قاسم کردستانی خوانده شد. از آن جا که در جایگاه رهبری حزب، دو کرسی سروران دکتر عاملی و دکتر صدر (که هیات رییسه ی کنگره بودند) خالی بود، سروران شیخ معروف برزنجی از پیشوایان طریقت قادری از سوی کردهای این سوی مرز و آقای کمال قره داغی از سوی کرد های آن سوی مرز به عنوان قایم مقام های افتخاری در دو سوی رهبر حزب قرار گرفتند.


دومین پیام از سوی کرد های این سوی مرز توسط سرور شیخ معروف برزنجی خوانده شد و آن گاه شعر «عقاب» سروده ی سرور شهربانو باوند خوانده شد و سپس پیام سرور دکتر اسماعیل فریور سرپرست تشکیلات آذربایجان غربی و سرور دکتر حسین تجدد از سوی رزمندگان کرمان و سرور صفارپور از سوی رزمندگان خوزستان بیان شد.
در ادامه، رهبر حزب گزارش کوشش های حزب، میان دو کنگره ی چهارم و پنجم را به کنگره ارایه دادند و به این ترتیب کنگره بررسی کوشش های گذشته و گزینش خط مشی آینده را آغاز کرد. تفویض رهبری به سرور محسن پزشکپور نخستین قطعنامه ای بود که پس از گزارش رهبری توسط دکتر صدر تقدیم کنگره شد. با تایید رهبری سرور محسن پزشکپور که با ابراز احساسات توفنده ی باشندگان اعلام شد، بازوبند رهبری با نقش عقاب زرین به بازوی سرور پزشکپور توسط ریاست کنگره بسته شد و درفش سرخ رنگ رهبری با نقش عقاب زرین و نشان حزب در میان شش سرباز سیه پوش گارد طی مراسمی شکوهمند به سالن کنگره آورده و در کنار رهبر برافراشته شد. پس از آن سرور محسن پزشکپور پشت میکروفن قرار گرفته و پیام کوتاه و مهیجی به دوستان فرستادند. نشست بامدادی کنگره ساعتی پس از نیمروز با خواندن هفت پیمان توسط دکتر صدر به پایان رسید.


سه ساعت پس از نیمروز، نشست حزب با نواختن سرود شاهنشاهی و بیان نیایش حزبی توسط سرور معتمدی کار خود را آغاز کرد. در ابتدای کار نشست دوم قطعنامه های پیشنهادی رهبر حزب به کنگره ی پنجم مطرح شد. سرور دکتر فریور متن قطعنامه شماره ی یک را درباره ی سیاست مستقل ملی قرایت کردند و نظر کنگره نسبت به آن خواسته شد. چون مخالفی نبود با رای قاطع اندامان کنگره به تصویب رسید. قطعنامه پیشنهادی شماره دو حزب به وسیله ی سرور دکتر صدر قرایت گردید و نظر کنگره نسبت بدان خواسته شد. درباره ی این قطعنامه سرور احمد شریفی به عنوان موافق و سرور دکتر افسرپور با دادن نظر اصلاحی سخن گفتند. این قطعنامه به تصویب کنگره رسید. سپس متن قطعنامه شماره ی سه درباره ی فئودالیزم اداری توسط سرور دکتر فریور خوانده شد. درباره ی این قطعنامه سرور رجبعلی آصف به عنوان موافق سخن گفتند و پس از آن رای اندامان کنگره خواسته شد که به اتفاق آره تصویب شد. پس از تنفسی کوتاه پیشنهادهای سروران حقدادی، نجفیانی، گله داری و تجدد مورد بررسی قرار گرفت که پس از انجام مذاکراتی سروران یاد شده پیشنهادهای خود را پس گرفتند. به دنبال آن پیشنهاد سرور صفارپور مطرح شد. خود ایشان در این مورد توضیحاتی دادند. سرور گله داری به عنوان مخالف و سرور دکتر صدر به عنوان موافق سخن گفتند و سرانجام کنگره با پیشنهاد اصلاحی سرور محسن پزشکپور پیشنهاد را به تصویب رساند. در ادامه نیز پیشنهاد سرور فیلی که به صورت قطعنامه تنظیم شده بود به تصویب کنگره رسید.


رییس کنگره در ادامه از رهبر حزب خواستند که اگر سخنی دارند بیان نمایند. پس از پایان سخنان رهبر حزب که به مدت 45 دقیقه بود دکتر عاملی طی سخنانی به عنوان پایان نامه ی کنگره پنجم حزب پان ایرانیست، پایان مذاکرات و کار کنگره پنجم را اعلام کردند. در این هنگام «هفت پیمان» توسط سرور خیاطی خوانده شد و با صلا دادن سرود آینده توسط اندامان، کار کنگره به پایان رسید.

 

هیات رییسه ی کنگره پنجم

 

سرور محسن پزشکپور (وسط)، سرور دکتر محمد رضا عاملی تهرانی (راست)، سرور دکتر فضل الله صدر (چپ) در کنگره پنجم

 

عکس یادگاری نمایندگان پارت دموکرات کردستان با خاکستری پوشان حزب پان ایرانیست در کنگره پنجم

 

نشان کنگره پنجم

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
    
 
کلمات کلیدی :    کنگره    کنگره پنجم حزب پان ایرانیست    محمد رضا عاملی تهرانی    فضل الله صدر    پارت دموکرات کردستان    حزب دموکرات کردستان    شیخ معروف برزنجی    هوشنگ طالع    مهدی صفارپور    شهربانو باوند    اسماعیل فریور    پارت کنگره حزب    حزب سیاسی    حزب پان ایرانیست    پان ایرانیسم    پان ایرانیست    سیاوش رهایی
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 22 دي 1399