گرامی داشت سالروز شهادت دکتر محمدرضا عاملی تهرانی
آژیر-محمدرضا عاملی تهرانی-انقلاب خلخالی
18 اردیبهشت 1394

در سالروز شهادت دکتر محمدرضا عاملی تهرانی، اعضا و هواداران نهضت پان ایرانیسم و حزب پان ایرانیست همچون سال های پیش بر مزار آن اندیشمند گرانمایه گرد آمده و یاد و خاطره ی ایشان را گرامی داشتند.

 دکتر عاملی تهرانی به همراه سروران محسن پزشکپور و ابوالقاسم پورهاشمی از بنیانگذاران مکتب پان ایرانیسم در سال 1326 و حزب پان ایرانیست در سال 1330 بودند.
در مراسم سالگرد شهادت ایشان، پیام دبیرکل حزب پان ایرانیست سرور زهرا صفارپور به همین مناسبت و توسط قائم مقام حزب سرور قدرت الله جعفری خوانده شد. پس از آن سرور قدرت الله جعفری به ایراد سخنانی پرداختند و سرود ای ایران توسط باشندگان خوانده شد. باشندگان همچنین یاد سرور دکتر عبدالرضا طبیب را نیز گرامی داشتند.دکتر عاملی تهرانی در دوره های بیست و دوم و بیست و چهارم از سوی مردم مهاباد و تهران به مجلس شورای ملی راه یافتند. ایشان همچنین وزیر اطلاعات و جهان گردی در کابینه ی شریف امامی و وزیر آموزش و پرورش در دولت ازهاری بودند. ایشان مامور تحقیق در خصوص چگونگی آتش سوزی سینما رکس آبادان شده و همین تحقیقات سرانجام منجر به شهادت ایشان گردید.
در حالی که دادگاه شرع انقلاب اسلامی حکم دو سال و نیم زندان دکتر عاملی را برای ایشان صادر کرده بود، در بامداد روز هژدهم اردیبهشت 1358 و بدون هیچ محاکمه ای به ضرب گلوله شیخ صادق خلخالی به شهادت رسیدند.


پس از حضور در مزار دکتر عاملی تهرانی، پان ایرانیست ها بر سر مزار یکی دیگر از شهدای حزب خود، سرور هوشنگ رضیان حضور پیدا کردند. هوشنگ رضیان از اعضای حزب پان ایرانیست و در سن 24 سالگی در جریان راهپیمایی در 30 تیر 1331 به شهادت رسید.

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
روحش شاد و یادش گرامی. گذشت زمان حقیقت رو آشکار میکنه. دکتر عاملی یک اسطوره بود...
بصیرا
    
 
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403