انتشار « تاریخچه مختصر حزب پان ایرانیست »
دکتر سهراب اعظم زنگنه
27 آذر 1392

تاریخچه ی مختر حزب پان ایرانیست در سال گذشته و به کوشش دکتر سهراب اعظم زنگنه - دبیرکل پیشین و عضو شورای عالی رهبری حزب پان ایرانیست اتشار یافت. این تاریخچه، مروری است مختصر اما کامل بر بیش از شش دهه مبارزات حزب پان ایرانیست در عرصه ی سیاست ایران. از دکتر زنگنه پیش از این نیز کتاب « گام به گام برای آشنایی با پان ایرانیسم » منتشر گردیده بود که منبعی اساسی و لازم جهت آشنایی با پان ایرانیسم می باشد و نسخه دیجیتال آن در تارنمای حزب موجود است. کتاب دیگر ایشان در خصوص بحرین نیز که سال ها پیش انتشار یافته به زودی در تارنمای حزب در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت. نسخه کامل این تاریخچه را در قالب PDF می توانید از پیوند زیر انبار کنید. پیوند دایمی آن نیز در بخش متون حزبی تارنما موجود می باشد. همچنین در ادامه بخش هایی از این تاریحچه آمده است:

دریافت نسخه پی دی اف

نخستین جرقه‌‌های نهضت پان ایرانیسم در قرن اخیر در هشتم شهریور ماه 1320 در تهران و در محله پل چوبی و سر کوچه آسیاب بادی در نزدیکی پادگان عشرت آباد و حوالی میدان فوزیه (میدان شهناز بعدی و میدان امام حسین کنونی) زده شد و این هنگامی بود که به دنبال یورش اهریمن (در سوم شهریور ماه 1320) به سرزمین مقدس ایران و در حالی که دولت ایران نسبت به طرفین درگیر در جنگ بین‌الملل دوم اعلام بی‌طرفی کرده بود توسط ارتش‌های استعمارگران روسی، انگلیسی و آمریکایی میهن ما اشغال شده بود، در آن روز تانک‌های روسی (شوروی) از خیابان‌های تهران عبور می‌کردند که چند نوجوان ایران‌پرست خشمگینانه و با سنگ به تانک‌ها هجوم آوردند، جرقه‌ای که آغازگر نهضت و حرکت عظیم پان ایرانیسم و پان ایرانیست‌ها برای تجدید یگانگی و سربلندی همه اقوام ایرانی ساکن در ایران‌زمین بزرگ و تاریخی گردید. برخی از این نوجوانان عبارت بودند از سرور محسن پزشکپور (پندار)، سرور شهید دکتر محمدرضا عاملی تهرانی (آژیر)، سرور ابوالقاسم پورهاشمی، سرور پرویز صفییاری، سرور فرید سپانلو و سرور مهدی بهره‌مند.


این نوجوانان بعدها و پس از ورود به دبیرستان پایه کوشش‌های ایران پرستانه‌ای را نهادند که با نام‌های انجمن ایراندوست، جویندگان رستاخیز ملی ایران، نهضت محصلین و ... به همراه گروه‌های دیگری از جوانان میهن‌دوست به مبارزه بر علیه بیگانگان و خائنین پرداختند. ...

 
فرستادن دیدگاه
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
آفرین بر شما
زنگنه
بعد از 2500 سال برگشته ایم به فرهنگ ناسیونالیستی که مایه کینه نفرت میان مردم ایران و اقوام آن و کینه میان ایران و همسایگان منطقه ای که این سیست در 35 سال گذشته از سوی جمهوری اسلامی منجر به نفرت مردم منطقه از ایرانیان شده است .بسیار جای تاسف است که افرادی باصطلاح روشنفرک سردمدار این قضایا هستند.
با درود بسيار برسرور دكتر زنگنه. از بنيان گزاران نخستين مكتب زنده ياد عليرضا رييس بوده اند . كه در درگيري ها همان زمان كشته شدند.
موسوي
    
 
کلمات کلیدی :    تاریخچه ی حزب پان ایرانیست    تاریخ    تاریخ معاصر ایران    تاریخ احزاب    احزاب سیاسی    نهضت پان ایرانیسم    حزب پان ایرانیست    سهراب اعظم زنگنه
صفحه اصلی  بازگشت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی : دوشنبه 13 فروردين 1403